Mesing narukvica s reljefom

| utorak, 22. studenoga 2011. | 18 komentari |


Drugi komad nakita kojeg smo radili na prvom stupnju tečaja oblikovanja nakita, narukvica je izrađena od mesinga. Oblikovana je tehnikom jetkanja koja mi se jako dopala.

Ukratko, željeni motiv crta se asfaltnim lakom na mesingu te se uranja u dušičnu kiselinu. Reljef nastane zbog toga što kiselina izjeda mesing na mjestima gdje nije bio premazan lakom.

Nakon brušenja slijedi poliranje do visokog sjaja i oblikovanje u narukvicu.

Osim mesinga, jetkati se može i srebro, te dodatno patinirati, što daje jako lijepi, zagasiti ton srebru. Čini ga "starinskijim". Jedva čekam drugi stupanj tečaja kada na scenu stupa upravo srebro.

Do idućeg posta, lijep pozdrav, Sandra Z.


 
narukvica
mesing
jetkanje 


Japanese ball (with a hidden secret)

| srijeda, 16. studenoga 2011. | 24 komentari |
Još jedan chainmaille vez u nizu onih koje želim isprobati. Istina je sve što sam pročitala o ovome, da je zarazan! Zarazan u smislu da kada uhvatite nit, ne možete stati s pletenjem. I vrlo  brzo imate kutiju ovih simpatičnih, minijaturnih skulptura. Jer to japanese ball i je - mala skulptura sa 12 stranica. A otuda i njezin drugi naziv  - dodecahedron.

Napravila sam kolekciju japanskih kuglica, simpatičnih kuglica sa središtem koje krije tajnu ... znanu samo onome tko je nosi. Poput ženske duše, na tren bljesne ... izgleda da je možete uloviti, shvatiti ... ali onda iščezne i sve se čini poput sna. Jedino tračak svjetlosti, poput ljubavi i pažnje, može ju ponovo dozvati.

Na žalost, nisam uspjela fotografirati sve na način da se dobro vidi odbljesak perlice u središtu kuglice ... Uglavnom, u središtu se skriva swarovski perlica crvene, ljubičaste, crne ili zelene boje.

Do idućeg posta, lijep pozdrav, Sandra Z.







 

Ljepota oblikovanja metala ili ...

| petak, 11. studenoga 2011. | 22 komentari |


... kako sam zavirila u svijet punci, ciajzla, jetkanja i sumporne jetre...

U zadnje vrijeme sam malo zapostavila izradu nakita meni poznatim tehnikama. Iako sam namjeravala o tome pisati tek za nekih par mjeseci, nisam mogla odoljeti. Jednostavno sam morala s vama podijeliti svoja razmišljanja i otkriti što je to, što me zaokupilo i to još uvijek čini. Nakon dugog premišljanja i planiranja (i obrane) kućnog financijskog plana, upisala sam tečaj oblikovanja suvremenog nakita, kojeg na Pučkom otvorenom učilištu u Zagrebu vodi g. Davor Šuk. Dulje vrijeme sam svako malo klikala na njihove stranice i uvijek ispočetka čitala o čemu se radi i što se sve uči na kojem stupnju. Surfala sam internetom u potrazi za svim raspoloživim dodatnim informacijama i u glavi si stvorila nekakvu, ali pozitivnu, sliku o tome što me čeka.

Bez obzira na to, moram priznati da sam sa strahom krenula put Otvorenog učilišta jednog utorka, poslije podne, nakon mojeg full-time joba. Što me čeka? Tko me čeka? Da li će mi se svidjeti ono što ću raditi, čuti? Hoću li se razočarati? Sve su to bila pitanja, vjerujem normalna, koja su mi se motala po glavi. Jer, na kraju krajeva, nisam krenula u školu samo da na kraju dobijem potvrdu i mogućnost upisa novog zvanja u radnu knjižicu, nego prije svega iz želje da naučim meni potpuno nove tehnike oblikovanja nakita, koje sam željela kombinirati s onim što sam kao samouka hobistica sama stekla. Krenula sam iz želje da izradu nakita podignem na jedan novi stupanj.

I nisam se prevarila!

Kad sam prvi put sjela u pohabanu, od udaraca čekića i uboda pile načetu klupicu ... kad sam prvi put zlatarskom pilicom izrezala sirovi bakar … prstima zamazanim od turpijanja i šmirglanja prošla kroz kosu. Kad sam udarcima punce komad metala natjerala da se oblikuje prema mom nacrtu … nakon što sam ga toplinom vatre „opustila“ … ne mogu ništa drugo reći nego da se desila ljubav na prvi pogled!

Oblikovati nakit od samog početka, od sirovog komada metala pa do finalnog glancanja i zatvaranja kopčice, neopisivi je osjećaj. Nešto potpuno drugačije od slaganja kupljenih elemenata gdje su mi , do sada, jedini komadi alata bili kliješta i skalpel. Naravno, ne želim pri tom podcijeniti izradu nakita slaganjem gotovih elemenata, jer i sama sam to radila i još uvijek radim. Ali ovo je nešto sasvim drugačije i čarobno a nakit kojeg izradite u punom se smislu riječi može nazvati hand-made uratkom.
Prvi stupanj još uvijek traje i s nestrpljenjem čekam nove lekcije i male tajne ovog zanata koje nam g. Šuk nesebično otkriva.

Do idućeg posta, lijep pozdrav, Sandra Z.

„Autumn“
ogrlica
bakar
izrađeno tehnikom iskucavanja
patinirano


Autumn colours

| nedjelja, 6. studenoga 2011. | 13 komentari |
U bojama jeseni i koristeći jednu novu tehniku, zapravo varijaciju mokume gane tehnike koju sam pronašla na ovim stranicama.

Svidjela mi se jer se radi s više boja što znači da sam opet mogla izvući svoje ostatke ostataka. A kad se k tome doda činjenica da zapravo ne znate kako će vaše djelo na kraju točno izgledati, jasno je da sam ovo morala isprobati.

Idući put, fotkat ću postupak da vam pokažem u čemu je štos. Za sada samo osnovno: pored gline, trebaju vam skalpel ili, još bolje, tanka savitljiva oštrica i šablona za utiskivanje reljefa.

Zapravo, kliknite na link kojeg sam vam na početku navela. I probajte! Stvarno je zabavno.

Do idućeg posta, lijep pozdrav, Sandra Z.

Dugačka ogrlica s privjeskom
mesing osnova
podesivi prsten