Marie Antoinette ...

| petak, 26. kolovoza 2011. | 18 komentari |


Photo: wikipedia





... bila je austrijska nadvojvotkinja, kraljica Francuske i Navarre, supruga francuskog kralja Luja XVI. Prvobitno voljena od naroda radi svoje osobnosti i ljepote, lako je šarmirala ljude svojom svijetlom puti i dubokim, plavim očima. Na kraju, prezrena od Francuza pod optužbom da je bila razuzdana i promiskuitetna te da je gajila simpatije prema neprijateljima Francuske, naročito prema Austriji.

Na vrhuncu francuske revolucije, Luj XVI svrgnut je i pogubljen a kraljevska je obitelj zatočena. Devet mjeseci nakon što joj je suprug smaknut, Marie Antoinette osuđena je i giljotinirana 1793. godine u dobi od 37 godina.


Photo: wikipedia
I nakon smrti, Marie je često smatrana dijelom popularne kulture i važne povijesne ličnosti. Njezin život opisivan je u nekoliko knjiga, filmova i drugim oblicima medija. Izazivala je kontroverze u akademskim krugovima. Dok su je jedni smatrali lakomislenom i plitkom osobom koja je doprinijela početku Francuske revolucije, drugi su bili mišljenja da je nepravedno osuđivana.

Iako nigdje ne postoje znanstveni dokazi za to, poznata fraza: "Qu'ils mangent de la brioche" ili "Neka jedu kolače" pripisivana je upravo njoj. Jean-Jacques Rousseau spomenuo je tu frazu, opisujući svoje sjećanje na "jednu veliku princezu" i njezin odgovor na činjenicu da narod nema kruha, u svojoj autobiografiji "Confessions".

A jeste li možda za malo srednjovjekovne atmosfere uživo? Ako da, izvadite svoju najljepšu opravu, ulaštite oklope i krenite put Koprivnice gdje vas od 01.-05.09. čeka Renesansni festival.

Do idućeg posta, lijep pozdrav, Sandra Z.


Marie Antoinette 
mesing broševi
polimerna glina, imitacija pozlate
ukrasi 


 

Who? WooHoo!

| srijeda, 24. kolovoza 2011. | 9 komentari |
Novi internetski portal za prodaju rukotvorina otvorio je svoja vrata - WooHoo.

Svi kreativci, zainteresirani za oglašavanje i prodaju svojih rukotvorina fijuuuuu na stranice novog portala i proučite uvjete. U tijeku je promotivno, besplatno, oglašavanje. A nakon toga, možete birati model oglašavanja koji vam najbolje odgovara.

Svi potencijalni kupci zainteresirani za kupovinu originalnih i unikatnih predmeta, što vas tamo čeka? Hm, fijuuuuu na stranice novog portala i ... uživajte!

A moj profil možete pogledati ovdje.

Do idućeg posta, lijep pozdrav, Sandra Z.


Bizantski vez & smaragdni kukci

| petak, 19. kolovoza 2011. | 27 komentari |
U jednom od prethodnim postova sam najavila novu vrstu materijala koja će mi se nastaviti nalaziti pod kliještima. Za početak nastala je ova jednostavna ogrlica (bez posebnih dodataka) pletena bizantskim vezom  i ringičima izrađenim od inox-a.
Kao dodatak, ili zasebno, mogu se nositi ove naušnice, napravljene malim bizantskim vezom uz dodatak  krilaca tajlandskih kukaca. 
Na danjem svijetlu izgledaju zaista posebno, kada se boje prelijevaju u raznim nijansama zelene ili plave ... smaragdne boje.


... i moja inspiracija - Aimee's jewelry

p.s. samo da ponovim vezano uz krilca kukaca s Tajlanda, budući da je bio jedan komentar koji je izrazio bojazan o postupku uzimanja ovih krilaca. Kukci se uzgajaju na farmama za potrebe tamošnje prehrambene industrije a krilca ostaju kao svojevrsni nus-proizvod.
Do idućeg posta, lijep pozdrav, Sandra Z.

Goltzius and the pelican company

| petak, 12. kolovoza 2011. | 32 komentari |
Photo: http://www.moj-film.hr/
"NightWatch" by Rembrandt, wikipedia
Naslov je filma kojeg je britanski filmski redatelj Peter Greenaway krajem srpnja ove godine počeo snimati u Zagrebu. U međuvremenu, snimanje koje je predviđeno da se obavi u Zagrebu, završeno je, a čitav se projekt seli u Belgiju gdje će se i dovršiti. Radi se o njegovom drugom filmu iz serijala Dutch Masters. Prvi film „Nightwathching“ nominiran je 2007. godine za Zlatnog lava a snimljen je na temu Rembrandta s pomalo ekstravagantnim pogledom na rad i ljubavni život ovog majstora. Ovaj, drugi film iz serijala, bavi se životom Hendrika Goltziusa, nizozemskog slikara, crtača i jednog od najcjenjenijih gravera iz 16. stoljeća.

Lot i njegove kćeri, photo: wikipedia

Radnja filma odvija se u zimu 1590. godine … Goltzius je u potrazi za financijerom za izradu tiskarskih preša, na kojima bi otisnuo erotizirane verzije ilustriranih staro i novozavjetnih priča, Adam i Eva, Lot i njegove kćeri, David i Batsheba, Portifarova žena, Samson i Dalila, Ivan Krstitelj i Saloma. Financijera pronalazi u bogatom alzaškom plemiću … A što je dalje bilo? Zajedno s vama morat ću pričekati dovršetak filma.



Ne poznajem filmski opus ovog redatalja ali sam davno pogledala njegov film „Kuhar, lopov, njegova žena i njezin ljubavnik“ i mogu reći da nas sigurno čeka vrlo zanimljiv i neobičan film.

E sad, kakve to veze ima sa mnom i mojom najavom od prije nekoliko tjedana?

"Smell", photo: Auckland Art gallery
Imala sam čast izrađivati nakit koji se koristio za potrebe snimanja ovog filma. Ne moram vam sigurno posebno objašnjavati kako sam se osjećala i kako se još uvijek osjećam ... I'm so proud :)) Obožavam srednjovjekovnu tematiku, a na ovakav način surađivati na takvom projektu, za mene je predstavljalo izuzetnu čast.

Budući da ću s fotografijama sa seta morati pričekati dok film i službeno ne bude objavljen, što se očekuje netom prije njegove premijere iduće godine u Cannesu, mogu jedino dati nekoliko fotografija koje sam "pokupila" s raznih stranica širom našeg internetske mreže.

Do idućeg posta, lijep pozdrav, Sandra Z.

Moja prva nabavka materijala preko grane

| utorak, 9. kolovoza 2011. | 25 komentari |
Dakle, konačno sam se, što se metala tiče odmaknula od meni izgleda najdražeg mesinga i bakra. A kako  u našim dućanima nisam mogla naći ono što bi mi se svidjelo a da je recimo neke druge boje, odnosno metala, valjalo je unijeti neke promjene. To da ću se kad-tad morati otisnuti "u svijet" u potrazi za novim materijalima, znala sam već neko vrijeme i eto, konačno da sam i to riješila.


Prije toga trebalo je riješiti "zavrzlamu" oko načina plaćanja dobavljačima vani. Što se meni tiče, zavrzlame nema ali mojem, konstantno nepovjerljivom mužu kad su plaćanja preko interneta u pitanju, to nikako nije sjelo. "...da nisi davala slučajno broj kartice preko interneta ..." "ok, neću, ali, kad samo tako mogu plaćati" "ma ne dolazi u obzir..." "dobro! Onda, neću više ništa raditi, sve ću pobacati, eto..." nda, tako je obično sve završavalo.

Srećom, i taj smo problem riješili. Dakle, etsy, ebay ... itd, itd, here I come ili bolje rečeno "I'll be back".

Istina da troškovi poštarine nisu baš povoljni, treba malo pročeprkati po raznoraznim on-line dućanima i dobavljačima direktno. Ali što se ponude tiče, tu takvoj kupovini nema premca. Barem što se materijala tiče koji meni trebaju. Za ringiče, definitivno, glas dajem za nabavku vani, jer ponuda inih što se vrste metala i dimenzija tiče, jako je, jako skromna u našim dućanima. A da ih sama radim, na to se još nisam odlučila.

A za ostale sirovine i materijale za izradu nakita, vani, naprosto ne znate odabrati u tolikoj količini svega. Toliko je toga, ponuda je zaista bogata, da se morate svako malo zaustavljati dok trpate stvari u virtualnu košaricu. Sva sreća da do konačnog klika na "confirm your order" ima više stepenica na kojima se možete malo ohladiti i razmisliti. No dobro, zaustavi vas i stanje na vašem računu ... :((

Dakle bogata ponuda je ono što me konačno uvjerilo da kupujem preko grane.

Prvo na popisu bili su ringiči od inox-a iliti stainless steel. Predivan, sjajan (ali ne previše) metal, čvrst. Ne hrđa, ne mijenja boju, ne ostavlja zelene fleke na koži i ima težinu. Ukratko, za mene odličan materijal za chainmaille. Malo je teže s njim raditi u odnosu na mesing i bakar, koji su mekaniji, osim toga, dosta je gladak tako da je bilo početničkog puhanja i brisanja znoja s čela (ha-ha).


Uz to na popisu su se našla beetle shells iliti krilca kukaca sa Tajlanda. Vrlo elastična, sjajna, predivnih boja od crvenkaste preko smeđe do smaragdno zelene. Nisu dodatno lakirana, nego im je samo na vrhu probušena mala rupica koja se, ako je potrebno, može vrlo lako proširiti malom turpijicom. Preporuča se koristiti ih za naušnice ili ogrlice, za narukvice išlo bi malo teže, jer bi postojala opasnost da se oštete.

I jedno i drugo nabavljeno je od dobavljača iz Kanade. Trebalo je doduše jedno (zapravo točno) 17 dana da dođe (još je upao i nekakav njihov štrajk pošte) ali, isplatilo se. Ringiči su precizno izrezani, sjajni, brojčano jednako onom naručenom. Isto vrijedi i za krilca kukaca. Dakle, prva kupovina preko grane prošla je više nego odlično. Ah, što reći, u međuvremenu "pala" je i druga kupovina ...


Jedne sam prilike imala čast upoznati autoricu fenomenalnog nakita koja se "krije" iza imena Aimee's jewelry. Prvi put sam nakit vidjela na fejsu, dok sam klikala malo po slikicama, objavama, odmah sam uočila predivan chainmaille kojeg ona radi. A kad smo ove godine bile na viteškom turniru u Svetoj Heleni, upoznala sam je i za stvarno i to mi je bilo jako drago. Uživo sam vidjela nakit, opipala taj famozni inox divila se kukcima i pokupila koju informaciju više. Npr. saznala sam gdje nabaviti još jedan famozni materijal u svijetu chainmailla - scales!  Ali o tome, jednom od idućih prilika (drugi dio potrebnog materijala još putuje).

Bilo kako bilo, na koji način upotrijebiti ova famozna krilca u naušnicama, vidjela sam upravo kod Aimee i morala sam i sama probati. Konačni rad vrlo se malo razlikuje od originala jer, iskreno, nisam znala na koji drugačiji način iskoristiti ovaj materijal pa da ne bude čisti copy/paste. No, znam da autorici neće smetati, već smo si mi pisale :)) Hvala ti Irena na inspiraciji i pomoći.

A što sam to napravila od inoxa i kukaca, možete pročitati u idućem postu.

Do tada, lijep pozdrav, Sandra Z.